HAKKIMIZDA

Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Programı (TURKMEK) , T.C. Başbakanlık Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) ‘nın Şubat 2012’den bu yana İstanbul merkezli olarak ortaklaşa yürütmekte olduğu bir projedir.

TURKMEK Projesi; tarihi ve milli bağlarımız olan dost ve kardeş ülkelerle, eğiticilerin eğitimi yoluyla işbirliği ve ilişkilerimizi geliştirip pekiştirecek, nitelikli insan gücünü artıracak, mesleki eğitim kültürel işbirliğini güçlendirecek kısa süreli programlar gerçekleştirmek ve özellikle seçilen bölgelerde lider vasıflı insanların ülkemize getirilerek eğitim ve dönüşümlerinin sağlanması amacıyla oluşturulmuştur.

Ülkemizin dış politika öncelikleri, kalkınmakta olan ülkelerin sektörel öncelikleri ile işgücü arz talepleri göz önünde bulundurulmak kaydıyla; tarihi ve coğrafi bağlarımız bulunan ülkelerle, Afrika ülkelerinden getirilen kursiyerleri 3, 6 ve 8 aylık dönemlerde mesleki ve kültürel eğitim verilmesi sağlanmaktadır.

Kafkaslar, Balkanlar, Orta Asya ve özellikle Afrika ülkelerinin kalkınmasına ve müteşebbislerimizin ihtiyacı olan ara elamanların yetiştirilmesine proje kapsamında verilecek Mesleki ve Teknik Eğitim ile katkı sağlamaktadır.

Projenin Ana Ortakları;
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)
İstanbul Ticaret Odası (İTO)

Projeye Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar;
T.C. MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Türkiye İş Kurumu İstanbul Şube Müdürlüğü (İŞKUR)