TÜRKMEK SAYESİNDE TÜRKİYE'Yİ TANIYORLAR05.09.2016
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İTO’nun destek verdiği TÜRKMEK Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim projesinin son durağı İstanbul Ticaret Üniversitesi oldu. 18 kişilik öğrenci ekibi İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde iki günlük eğitim aldı.
 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA) ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) desteklediği TÜRKMEK Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Projesi, dost ve kardeş ülkelerdeki gençlerin Türkiye’de kendilerini geliştirebilmeleri açısından önemli bir araç oldu. İki aylık periyodlarla yürütülen proje kapsamında, Türkiye’ye gelen kursiyerlerin önemli duraklarında biri de İstanbul Ticaret Üniversitesi oluyor. TÜRKMEK Genel Koordinatörü Mehmet Sami Çelik eşliğinde Bulgaristan, Yunanistan ve Gürcistan’dan Türkiye’ye çeşitli teknik ve mesleki eğitimler almak üzere gelen öğretim görevlileri ve öğrenciler, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde iki günlük eğitime tabi tutuldular.

TİCARET VE YATIRIM

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin alanlarında deneyimli akademisyenleri, üniversiteye gelen 18 kişilik gruba ağırlıklı olarak uluslararası ticaret ve yatırım dersleri verdiler. Ziyaretlerinin ilk günü Prof. Dr. Özgür Çengel’in anlatımıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Türkiye’deki üniversiteleri tanıyan konuklar, Prof. Dr. Ömer Özkan’dan Türk Dış Ticareti, Prof. Dr. Murat Kasımoğlu’ndan da Türkiye’de İş Yapma Olanakları derslerini aldılar.

SERTİFİKA ALDILAR

Bulgaristan, Yunanistan ve Gürcistan’dan gelen konuklara ikinci gün ise Doç. Dr. Figen Yıldırım tarafından Türk Perakende Sektörü, Doç. Dr. Beliz Dereli tarafından Türkiye’de İnsan Kaynakları Yönetimi, Prof. Dr. Özgür Çengel tarafından da Türk Gayrimenkul Sektörü alanlarında aydınlatıcı bilgiler verildi.18 kişilik gruba, eğitimlere katılım sertifikası da aldılar. Üç ülkeden gençlerin oluşturduğu grup, Türkiye genelinde iki ay boyunca farklı kurumlarda çeşitli eğitimler alacak, teknik gezilere katılacaklar.

ÜNİVERSİTEYE BEĞENİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce yerleşkesini de gezen yabancı konuklar, Bankacılık Uygulama Şubesi, Sanal Mahkeme Salonu, Mac Laboratuvarları, İletişim Fakültesi radyo-tv stüdyoları ile kütüphaneye olan beğenilerini dile getirdiler. Konuklar, üniversiteyi ve aldıkları eğitimleri çok beğendiklerini ifade ettiler.

TÜRKMEK NEDİR?

TÜRKMEK, Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Projesi; Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yürütülen bir proje. TÜRKMEK Projesi 2012 yılından bu yana İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de işbirliği içerisinde sürdürülüyor. Tarihi ve milli bağlarımız olan dost ve kardeş ülkelerden gelen katılımcılar, programla mesleki eğitime tabi tutuluyor. Ülkelerinden seçilerek Türkiye’ye getirilen kursiyerlerin kaliteli ve verimli bir mesleki eğitim sürecinden geçmeleri ve ülkelerine geri döndüklerinde kendi sahalarında yetişmiş birer birey olarak hizmet yürütmeleri; projenin temel hedefi olarak tanımlanıyor. Proje süresince bugüne kadar 700’ün üzerinde kursiyere Türkiye’de mesleki eğitim verildi.

Kaynak: https://www.itohaber.com/haber/universitemiz/204027/turkmek_sayesinde_turkiye_yi_taniyorlar.html